Opublikowano:

Jak dbać o kwiaty cięte?

Większość kobiet uwielbia otrzymywać kwiaty, które nie tylko ożywiają wnętrza mieszkania, ale przede wszystkim ich piękny zapach wprawia niejednego domownika w dobry nastrój. Jednak jest jeden problem z kwiatami ciętymi, a mianowicie kwiaty te nie są trwałe. Jak zatem sprawić by otrzymane kwiaty jak najdłużej gościły w domach i cieszyły oko obdarowanej osoby?

Najważniejszą rzeczą jest szybkie działanie po otrzymaniu kwiatów ciętych, czyli należy je natychmiast wstawić do wody wykonując przedtem jeszcze kilka czynności, które powinny przedłużyć ich żywotność.

  • Czyszczenie dolnych części łodyg z liści, które nie powinny znaleźć się w wodzie, ponieważ ulegając gniciu zanieczyszczają wodę oraz powodują wytwarzanie się szkodliwych dla kwiatów gazów.
  • Podcięcie ostrym nożem łodyg kwiatów. Czynność tą powinno wykonywać się pod bieżącą wodą, co pomoże uniknąć wytwarzanie się i dostanie do rośliny pęcherzyków powietrza. Łodygi powinny być podcięte pod ukosem, bo wtedy jest zwiększona powierzchnia pobierania wody.
  • Dobrać odpowiedni wazon dostosowany do wymiaru bukietu. Musi być on dokładnie umyty, aby pozbyć się bakterii gromadzących się w osadzie, które powodują szybsze gnicie kwiatów.
  • Woda do kwiatów powinna mieć temperaturę pokojową. Aby jednak zachować świeżość kwiatów jak najdłużej najlepsza woda dla nich to deszczówka lub przegotowana woda i ostudzona, ponieważ wody te nie posiadają związków wapnia, które są szkodliwe dla kwiatów ciętych.

Wytrzymałość kwiatów ciętych zapewniają również specjalne odżywki, które rozpuszczane są w wodzie w odpowiedniej proporcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *